Kobieta · Mężczyzna

Porozmawiajmy o miłości.

Czym jest miłość? Czym jest namiętność? Co znaczy słowo intymność? Co oznacza seksualność? Jakie jest znaczenie określenia sztuka miłosna? Co to jest seks? Erich Fromm i Robert Sternberg starają się odpowiedzieć na te ważne, wręcz filozoficzne pytania.

–   Co to jest miłość?
–   Hm…, no wiesz… miłość to jest…. hm… uczucie do drugiej osoby. Chociaż w sumie do przedmiotu chyba też może być… hm… Wiem co to jest ale nie umiem tego wyjaśnić.
Miłość to takie coś o czym każdy wie i mówi ale mało kto potrafi to zdefiniować.
Psychologowie też średnio radzą sobie z definicją. A teorii miłości jest chyba więcej niż teorii osobowości człowieka.
Ja bym powiedziała, że miłość to uczucie, trwałe uczucie, przywiązania do kogoś ale też czegoś. Współistnieje ono z pragnieniem przebywania z kochaną osobą, troską o nią, potrzebą by była szczęśliwa, dążeniem do bliskości psychicznej i fizycznej.

Erich Fromm mówi, że to namiętność zaspokajająca potrzebę zjednoczenia się człowieka ze światem i zdobycia poczucia integralności i indywidualności. W ramach miłości zawarty jest seks, który umożliwia realizację tego zjednoczenia i wyzwala twórczość osobowościową. Ponadto Fromm uważa, że miłość, podobnie jak życie, jest sztuką. Sądzi, że tak jak malarstwa, muzyki czy nawet sztuki medycznej, tak i miłości trzeba się nauczyć. Wyróżnia: związek erotyczny, miłość dziecka, braterską, przyjacielską, rodzicielską. Są to przypadki tej ogólnej namiętności jaką jest miłość.

A Robert Sternberg definiuje miłość poprzez trzy jej składniki: intymność, namiętność i zobowiązanie.

Intymność zawiera pozytywne emocje w stosunku do drugiej osoby i przejawia się tym, że chcemy dbać o tego kogoś, szanujemy go, czujemy się przy tym kimś szczęśliwi, wierzymy, że możemy na tego kogoś liczyć. Dajemy i otrzymujemy od niego wsparcie emocjonalne. Dzielimy się z nim swoimi przeżyciami, dobrami, mamy poczucie wzajemnego zrozumienia. Sądzimy, że ten ktoś jest ważną częścią naszego życia.

Namiętność to konfiguracja uczuć pozytywnych z negatywnymi – zachwytu, radości, pożądania z bólem, niepokojem, zazdrością. To z namiętności pragniemy zespolenia z partnerem, fizycznej bliskości, pieszczot, pocałunków, kontaktów seksualnych. Namiętność sprawia, że wali nam serce, czujemy ekscytację, podniecenie. To namiętność powoduje obsesje na punkcie partnera, marzenia, fantazje, wybuchy zazdrości i ból z powodu nieobecności. Czując to pragniemy połączyć się z partnerem. Namiętność jest tym składnikiem miłości, nad którym nie mamy świadomej kontroli.

Zdarza się moment, w którym podejmujemy decyzję, że relację miłosną przekształcamy w trwały związek, ze świadomością tego, że w związku jest różnie. W byciu z drugą osobą są chwile lepsze i gorsze, nie zawsze jesteśmy szczęśliwi, przeżywamy emocje pozytywne i negatywne – zdajemy sobie z tego sprawę i z tą wiedzą decydujemy się na związek a więc na zobowiązanie – trzeci element miłości. W udanym związku zobowiązanie jest najbardziej stabilnym składnikiem.

Znając trzy składowe miłości możemy wyróżnić:
Zakochanie – w którym mamy do czynienia wyłącznie z namiętnością.
Związek romantyczny – gdzie namiętność przeplata się z intymnością.
Związek kompletny – w którym zawarte są wszystkie trzy składniki miłości.
Związek przyjacielski – w skład którego wchodzą intymność i zobowiązanie.
Związek pusty – składający się wyłącznie z zobowiązania.

Można powiedzieć, że miłość z natury jest psychofizyczna. Angażuje nasze emocje i cielesność. Idąc za Frommem – miłość jest sztuką, a z tej sztuki wyrasta kolejna – sztuka miłosna, która miłość wyraża i ją wzbogaca.
–   Co to jest sztuka miłosna?
–   Noooo…. seks?
–   A co to jest seks?
–   No wiesz… weź nie zadawaj takich pytań… Seks to jest coś o czym się nie mówi, tylko to robi.
–   A ja Ci powiem… wg mnie seks to przyjemność i fizyczna i psychiczna, wywołana obcowaniem z cielesnością. Mam jeszcze kilka innych zagadnień do rozwikłania: co to jest potrzeba seksualna, co to jest współżycie seksualne i wreszcie, co to jest seksualność i co te wszystkie pojęcia dla Ciebie znaczą.
–   Potrzeba seksualna kojarzy mi się biologicznie, to popęd, libido, pożądanie, coś co sprawia, że uprawiamy seks. Współżycie seksualne to synonim uprawiania seksu, aktu płciowego, stosunku seksualnego. A seksualność? Jest trochę takim pojęciem jak miłość, trudnym do wyjaśnienia.
–   Seksualność zawiera w sobie wszystko to o czym mówiliśmy i jest uwikłana w miłość ale z racji tego, że to pojęcie szerokie, pogadamy o tym następnym razem…

Reklamy

2 myśli na temat “Porozmawiajmy o miłości.

  1. Uczucie w miłości to tyllko mała część. Karol Wojtyła w swojej książce „Miłość i odpowiedzialność” wspaniałe ukazuje czym jest miłość. Polecam przeczytać 🙂

    Polubienie

  2. Aha, Jan Paweł II który z „miłości” do dzieci ukrywał przypadki pedofilii w Kościele, utrudniał i wstrzymywał dochodzenia w sprawie molestowania i nadużyć. Poza tym jego zainteresowanie etyką seksualną wiernych również było wysoce podejrzane.
    Nie powiedział bym że jest to dobry wzór w tym temacie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s