Kobieta · Mężczyzna

Przepis na udany związek

KRÓTKO, ZWIĘŹLE I NA TEMAT 🙂

– Wynieśmy się stąd. Przeprowadźmy gdzieś, najlepiej za granicę – zaproponowała kobieta swojemu wieloletniemu partnerowi.

Całkiem to sensowny pomysł zważywszy na to, że związki stają się niezadowalające głównie z powodu nudy.

„Znudzenie jest zapewne najpowszechniejszym wspólnym mianownikiem wszystkich problemów małżeńskich. Nie zawsze jest jako takie rozpoznawane, ponieważ od czasu do czasu, gdy problemy w pełni się objawiają, ich przyczyna – znudzenie – dawno już została zapomniana.” (M. C. Venditti – psychoterapeuta)

Na początku, w związku jest mnóstwo ekscytacji, ciągle się coś dzieje, ciągle są jakieś emocje. Odkrywamy nową osobę, poznajemy ją, wnikamy w jej świat – to jest fascynujące. Doświadczamy nowych rzeczy, spotykamy nowych ludzi, próbujemy nieco innego sposobu życia – to jest fascynujące. Nasze życie wygląda inaczej niż wcześniej, dzieje się w nim – randki, wyjazdy, czekanie na wiadomość, oczekiwanie wyznania miłości, pierwszego dotyku… – to jest fascynujące. Seks też jest tak strasznie fascynujący na początku związku.

A później gdzieś to przemija. Przyzwyczajamy się, zanika element nowości. Po kilku latach partner nie za bardzo jest w stanie nas czymś zaskoczyć. Znamy jego wady i zalety, bliskich mu ludzi, jego otoczenie. Mamy z nim wspólne życie wiedzione zazwyczaj w rutynowy sposób: dom – praca – praca – dom – wyjazd na weekend/wakacje – dom – praca….
I tak strasznie byśmy chcieli jakoś wzniecić energię w związku, ale nie bardzo wiemy jak …
I co z tym fantem zrobić… No niby można poszukać sobie innego partnera i znowu wpaść w fazę zakochania ale… może jednak warto postarać się jakoś nudę w związku pokonać.

Tego, że znamy partnera i przez to nie jest już dla nas ekscytujący, nie zmienimy. Wysoki poziom pożądania charakterystyczny dla początkowego etapu związku też jest raczej trudny do odtworzenia, aczkolwiek można z dobrym skutkiem starać się o udane życie seksualne.

To co jesteśmy w stanie zrobić – to coś robić. Coś innego niż wspólne prowadzenie domu, płacenie rachunków, przygotowywanie posiłków, czy wychowywanie dzieci.

Możemy robić coś nowego, fascynującego i możemy to robić razem z partnerem.

Na przykład wyjechać z nim po nowe życie za granicę… Ale aż tak bardzo przeformułowywać swojej codzienności nie potrzeba. Wspólne podróże, poznawanie nowych miejsc, dzielenie wrażeń – oto jedna z propozycji.
Ale co kto lubi. Może dla jakiejś pary fajny byłby kurs tańca, albo wspólna nauka obcego języka. Inni mogliby zacząć się wspinać, jeszcze inni jeździć na długie trasy rowerowe. Pomysłów na wspólne spędzanie czasu jest wiele, możliwości mnóstwo. Trzeba tylko znaleźć coś co zainteresuje i wciągnie oboje.
W rutynowym życiu wypełnionym pracą, domowymi obowiązkami, opieką nad dziećmi, zakupami, przygotowywaniem posiłków, o interesujące zajęcie nie powinno być aż tak trudno.

Podsumowując…

Oczywiście, że nie ma żadnego przepisu na udany związek. Badano to od dawna, próbowano cokolwiek ustalić wiele razy i do dziś nic z tego nie wynika. Nie odkryto dowodów na to, że są elementy, których kompilacja zaowocuje udanym związkiem. Nikt nam udanego związku nie zapewni, nie wyczaruje, nie może obiecać.
My sami musimy się o niego postarać, jeśli tylko chcemy i potrzebujemy.
A jednym ze sposobów jest walka z rutyną codziennego życia.

Czytaj więcej:
Po co nam związek
Jak dbać o seks

Reklamy

2 myśli na temat “Przepis na udany związek

  1. Kurs tanca to jest to, tylko co, kiedy partner nie ma tej iskry tanecznej w sobie, a do tanca trzeba dwojga!
    Polecam podroze, zawsze znajdzie sie w nich cos dla dwojga.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s