Kobieta · Mężczyzna · Nastolatek

Dalej o antykoncepcji

Pewna Pani Matka postanowiła zaktualizować swoją wiedzę na temat różnych rodzajów antykoncepcji, gdyż doszły ją słuchy, że jej syn – młody mężczyzna, poszukuje informacji na ten temat.
Kobieta kibicowała trwającemu kilka miesięcy związkowi syna. Cieszyła się, że pokochał z wzajemnością. Ze wzruszeniem obserwowała zaabsorbowanych sobą młodych ludzi. Było dla niej naturalne, że zapragną dopełnić tą uczuciową więź poprzez pieszczoty i wspólnie przeżywaną zmysłową przyjemność. Spodziewała się, iż młodzi podejmą życie seksualne i nie będą w to wydarzenie angażować rodziców. Nie oczekiwała wstrzemięźliwości do ślubu. O ślubie jeszcze nawet nie było mowy. Zdawała sobie sprawę, iż pierwotna funkcja reprodukcyjna seksu, w toku ewolucji człowieka (także społecznej) została zmodyfikowana. Kontakt seksualny zaczął służyć przede wszystkim zaspokojeniu potrzeby miłości, bliskości, ciepła i czułości. Ludzie, pragnąc dzielić swą seksualność z drugim człowiekiem, starają się unikać niechcianej ciąży – było to dla niej oczywiste. O istnieniu metod, dzięki którym bez ingerencji w zdrowie i dynamikę życia seksualnego, można zaplanować rodzicielstwo w odpowiednim momencie, wiedzą wszyscy. Wreszcie dzieci mają szansę przychodzić na świat, gdy są najbardziej oczekiwane, w korzystnym dla ich rodziców czasie.
Sterowanie płodnością wydawało się dla kobiety naturalne i konieczne, dlatego tak ważna była dla niej wiedza na temat sposobów kontroli płodności, którą będzie mogła przekazać synowi.

W pierwszej kolejności pochłonęła informacje o antykoncepcji hormonalnej, szczególnie dla niej ciekawe, bowiem za jej młodości do metod tego typu nie miała dostępu. Wówczas stosowano przede wszystkim stosunek przerywany. Mało kto się wtedy zastanawiał poważnie nad jego skutecznością, pomimo wyraźnych sygnałów, iż jest ona wątpliwa. Wiele par z otoczenia kobiety „zaliczało wpadki”. No i dopiero teraz dotarła do przekazów, wedle których stosunek przerywany jest jedną z najmniej skutecznych metod zapobiegania ciąży.

Dzieje się tak dlatego, że u wielu mężczyzn występuje niezauważalne kropelkowanie nasienia zawierającego plemniki. Zatem wycofanie członka z pochwy tuż przed ejakulacją, może okazać się spóźnione. W trakcie podniecenia, u części mężczyzn, obserwuje się śluzowatą substancję (preejakulat) wydzielaną z cewki moczowej, której zadaniem jest stworzenie optymalnych warunków dla przedostania się plemników do pochwy. Preejakulat często zawiera ruchome plemniki.
Ponadto istnieją mężczyźni doświadczający wycieku spermy zamiast wytrysku, w związku z czym nie są oni w stanie wyczuć idealnego momentu na przerwanie stosunku. Ale to nie wszystko. Wysoka pobudliwość seksualna, silne podniecenie przyczyniają się do braku kontroli orgazmu przez mężczyznę, w związku z czym, mimo szczerych chęci z jego strony, przerwanie współżycia w odpowiedniej chwili, nie zawsze jest możliwe. A do tego jeszcze należy dodać sytuacje, w których na penisie mogą znajdować się plemniki pochodzące z wcześniejszego wytrysku.
Nie sposób pominąć również negatywnego działania stosunku przerywanego na więź między partnerami i ich życie seksualne.

Otóż, stosunek przerywany:

  • stanowi jedną z przyczyn zaburzeń seksualnych u mężczyzn i kobiet;
  • u mężczyzn powoduje niebezpieczeństwo wystąpienia zaburzeń erekcji, czy ejakulacji (np.: przedwczesny wytrysk);
  • przyczynia się do problemów z orgazmem u kobiet i braku orgazmu – kilkukrotne przerwanie stosunku przed lub w trakcie orgazmu może zablokować zdolność do szczytowania;
  • sprzyja utracie potrzeb seksualnych (problemom z libido) z powodu stresu, który wprowadza w pożycie;
  • jest niekorzystny dla świeżych związków seksualnych, ponieważ uniemożliwia wypracowanie harmonii seksualnej – młodzi kochankowie zamiast koncentrować się na sobie nawzajem, uwagę skupiają na kontroli współżycia;
  • szkodliwie wpływa na wspólne przeżywanie aktu płciowego, bowiem w niekomfortowej sytuacji jaką jest możliwość przerwania rozkoszy, każde z partnerów skupia się na sobie;
  • zwiększa ryzyko przerostu prostaty (gruczołu krokowego) u mężczyzn długotrwale i regularnie go stosujących;
  • wspiera wystąpienie zaburzeń równowagi hormonalnej u kobiet.

Pomimo tych niekorzystnych następstw i niskiej efektywności, stosunek przerywany jest metodą popularną i stosowaną, przede wszystkim przez ludzi młodych. Badania przeprowadzone wśród nieletnich matek i kobiet młodych pokazują, iż w większości przypadków nieplanowana ciąża była skutkiem stosunku przerywanego (lub kalendarzyka).
Kariera stosunku przerywanego wynika z faktu, iż jest to sposób dostępny dla wszyskich i bezpłatny, na pierwszy rzut oka, nie mający skutków ubocznych, przez niektórych błędnie uważany za metodę naturalną. Do tych zdań Pani Matka mogłaby dodać jeszcze jedno od siebie: powodzenie stosunku przerywanego wynika z braku wiedzy odnośnie jego wątpliwej skuteczności i negatywnych konsekwencji.

Czytaj więcej:
Antykoncepcja

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s