Kobieta · Mężczyzna · Nastolatek

Metody naturalne

Było o antykoncepcji hormonalnej i też było o stosunku przerywanym i to w klimacie dość „nowoczesnym”. Ale przecież są ludzie, którzy z różnych powodów, czy to światopoglądowych, czy to religijnych, czy jakichś innych, nie znajdują w sobie zgody na stosowanie tychże. Są i tacy, dla których jedyną słuszną metodą jest wstrzemięźliwość seksualna do czasu, w którym nie odczują gotowości na potomstwo, lub do ślubu. Są również tacy, którzy nie stosują antykoncepcji i nie utrzymują abstynencji seksualnej, bowiem ich zdaniem nie należy ingerować w odwieczną i naturalną funkcję seksu – reprodukcję. To bardzo cenne, że każdy ma prawo do własnych sądów, decyzji i wyborów… Takim rozmyślaniom oddała się pewnego razu Pani Matka, która zaciekle studiowała informacje dotyczące dostępnych metod antykoncepcyjnych.
Mojego syna wychowywałam raczej liberalnie, ale przecież jego wybranka może mieć inne podejście do życia i chcieć zapobiegać ciąży wyłącznie za pomocą metod naturalnych – dumała sobie. Jej postanowienie, że nie da się zagiąć w temacie antykoncepcji nie byłoby w pełni zrealizowane gdyby nie zgłębiła wiedzy na temat naturalnych metod planowania rodziny.

Zastosowanie naturalnych metod planowania rodziny do celów antykoncepcyjnych opiera się na abstynencji seksualnej w wyznaczonym okresie cyku menstruacyjnego. Jest to swoista „zasada działania” tych metod i ich podstawowa niedogodność. Życie seksualne osób ją stosujących nie może być spontaniczne, ponieważ jest ograniczone do określonych dni w miesiącu. Wstrzemięźliwość seksualna trwa zwykle od 9 do 18 dni w przeciągu miesiąca. I w wielu przypadkach jest to okres, w którym kobieta ma największą ochotę na seks. Ze względu na osobniczą i sytuacyjną rozbieżność w żywotności plemników (są badania sugerujące, że w organizmie kobiety plemnik może przetrwać do 7 dni) najbezpieczniej jest podjąć współżycie na kilka dni po owulacji, (a nie przed) pomimo tego, iż przed jajeczkowaniem także występują dni niepłodne.
Jednak z drugiej strony metody naturalne należą do bezpłatnych (w większości), dostępnych dla każdego i są akceptowane przez Kościół, co może mieć dla wielu par kluczowe znaczenie. Ponadto umożliwiają kobiecie lepsze poznanie swojego organizmu, płodności. Metody te są bardzo przydatne w sytuacji, gdy para pragnie dziecka i decyduje się na ciążę, bowiem na ich podstawie określa się fazę płodności.

Światowa Organizacja Zdrowia nie zalicza metod naturalnych do antykoncepcji, ze względu na ich niską skutczność.

Naturalne metody antykoncepcyjne wedle wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinny być rekomendowane:
• kobietom, które ze względów światopoglądowych nie akceptują innych metod zapobiegania ciąży,
• gdy istnieją przeciwwskazania albo niechęć do stosowania innych (hormonalnych) metod,
• parom, które zaakceptują ciążę, gdy do niej dojdzie.

Naturalne Metody Planowania Rodziny przedstawiają się następująco:

Kalendarzyk małżeński (K. Ogino, H. Knaus)

To najstarsza z metod zapobiegania ciąży.
Kobieta szacuje, które dni w jej cyklu menstruacyjnym są płodne i w tym okresie powstrzymuje się od współżycia. Aby to ustalić trzeba znać długość trwania najkrótszego i najdłuższego cyklu miesięcznego. Czas płodny wyznacza się poprzez odjęcie liczby 20 od najkrótszego cyklu – otrzymana cyfra oznacza pierwszy dzień płodny. Następnie odejmuje się 11 od najdłuższego cyklu – uzyskana liczba wskazuje ostatni dzień płodny.
Przyjęto, że u zdrowych kobiet mających regularne cykle, okres owulacji występuje w połowie cyklu (pomiędzy 10, a 16 dniem).
Metoda ta jest niezwykle zawodna (ok. ¼ z kobiet ją stosujących zachodzi w ciążę). Niska skuteczność wynika z tego, że okres owulacji może ulec przesunięciu i jest to niezależne od kobiety. Silne emocje, wysiłek, choroby, zmiany klimatyczne, przebyta ciąża mogą wpływać na czas owulacji. Do tego należy dodać fakt, że plemniki mają różną żywotność, niemożliwą do ustalenia w konkretnej chwili. Zajście w ciążę jest zatem możliwe w każdym momencie cyklu. Niewykluczony jest negatywny wpływ stosowania kalendarzyka na seksualność kobiety i życie seksualne pary.

Metoda termiczna

Opiera się na wyznaczeniu czasu płodnego poprzez pomiary temperatury. Wymaga samodyscypliny, przeznaczona jest dla kobiet zdrowych, prowadzących unormowany styl życia.
Prawidłowo stosowana, polega na codziennych pomiarach temperatury (zawsze tym samym termometrem) w jamie ustnej lub w pochwie (zawsze w tym samym miejscu) bezpośrednio po przebudzeniu (zawsze o tej samej godzinie i sen musi trwać minimum 3 h) i spisywaniu wyników. Należy odnotowywać również przypadki, w których temperatura ciała może ulegać zmianie – choroby, zmiana klimatu, silne przeżycia.
W drugiej połowie cyklu, tuż po jajeczkowaniu temperatura wzrasta przeciętnie o 0,4˚C. I w tym okresie, gdy temperatura z niższej przechodzi w wyższą, występują dni płodne.
Prawidłowo stosowana metoda termiczna jest skuteczna (1-10 kobiet ze 100 posługujących się nią, zachodzi w ciążę).

Metoda obserwacji śluzu Billingsów

Jej podstawą jest określenie dni płodnych i niepłodnych w oparciu o obserwację śluzu szyjkowego. Metoda wymaga systematyczności i umiejętności oceniania wydzieliny typowej dla dni płodnych, co czasami może przysparzać problemów. Każdego dnia ocenia się ilość, lepkość, połysk, przezroczystość i ciągliwość śluzu. Jajeczkowanie występuje tego dnia, w którym śluz jest obfity, przejrzysty i ciągliwy. Ostatni dzień z takim śluzem wyznacza koniec owulacji. Okres abstynencji powinien o 4 dni poprzedzać owulację i trwać 4 dni po niej. Wskaźnik Pearla wynosi: 1-12, co oznacza, że od 1 do 12 kobiet (na 100) stosujących obserwację śluzu zajdzie w ciążę.

Metoda termiczno-objawowa

Stanowi integrację metody termicznej z metodą Billingsów – polega na mierzeniu temperatury ciała i obserwacji śluzu pochwowego. Dzięki czemu ma zwiększoną skuteczność.

Metody testów (testy owulacji, testery płodności)

Są to unowocześnione wersje metod: objawowej i termicznej. W ustaleniu okresu płodnego i niepłodnego pomagają specjalne testy dostępne w aptekach. Można zakupić tester służący do oceny śluzu szyjkowego i śliny, lub taki, który umożliwia ocenę hormonów wskazujących na owulację. Są również dostępne urządzenia analizujące zmiany temperatury. Niestety istnieje szereg czynników zaburzających interpretację wyników. Wśród nich najistotniejszymi są stany zapalne pochwy, choroby i przyjmowane leki.

Komputerowa analiza pomiarów temperatury.

Przy użyciu specjalnego urządzenia następuje analiza cyklu płciowego wraz z pomiarem ciepłoty ciała. Istotą funkcjonowania metody jest diagnoza fazy płodnej i prognozowanie jej na 6 dni przed owulacją, uwzględniając przy tym pięciodniową żywotność plemnika. Co szczególnie ważne, wskazania aparatów nie są podatne na zakłócenia, które zmniejszają skuteczność wcześniej wspominanych metod: nieregularność pomiarów, choroby, nieregularny tryb życia, stres. Wynalazki tego typu upraszczają ocenę zmian zachodzących w organizmie kobiety oraz umożliwiają skuteczne zastosowanie metod naturalnych do celów antykoncepcyjnych.
Analiza komputerowa jest bardzo skuteczna (wskaźnik Pearla: 0,6) i dlatego rekomendowana przez ginekologów dla kobiet chcących zapobiegać ciąży za pomocą naturalnych metod.

Czytaj więcej:
Antykoncepcja
Dalej o antykoncepcji

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s