Kobieta · Mężczyzna

Jak dbać o seks

Seks spełnia w życiu ludzi wiele różnych celów. Jest źródłem przeżyć i doznań zmysłowych, które trudno osiągnąć w inny sposób. Daje poczucie przyjemności i wspólnoty. Zaspokaja pragnienia: bliskości, akceptacji, afirmacji, bezpieczeństwa, złączenia, czy wstąpienia w świat drugiego człowieka. Umożliwia odkrycie i poznanie drogiej osoby oraz fascynację jej odmiennością psychofizyczną.
Czy wiecie, że ludzi mających udane życie seksualne wyróżnia ciepło, uczuciowość, towarzyskość? Ponoć tak właśnie jest.

Miłość, dojrzałość, poczucie odpowiedzialności za siebie i partnera/partnerkę, wiedza dotycząca seksu i zgranie w wyznawanym systemie wartości są szczególnie potrzebne dla stworzenia sfery seksualnej z drugim człowiekiem.
Chyba każdy pragnie udanego związku, w którym codzienność i seks będą dawały obupólne zadowolenie, a nawet radość. Tymczasem większość z nas doświadczyła sytuacji, w której wraz z upływem czasu, przeminęła fascynacja i euforia płynąca ze współżycia.
Mówi się, że po około dwóch, trzech, czterech latach (zdania są podzielone) trwania związku ta wysławiona „chemia” zanika. Jednak można coś zrobić, by pomimo upływu lat, seks dawał frajdę zbliżoną, albo nawet większą od tej, którą zapewniał na początku trwania związku.
Co trzeba zrobić? Trzeba się postarać.

Warto o seksie rozmawiać. Sama pogawędka z partnerem na temat współżycia, w niejednym związku, zapobiegła wielu łóżkowym problemom. Ludzie cenią sobie słowa. Zwłaszcza o tym, że są kochani, ważni, ponętni. Komplementy dotyczące atrakcyjności fizycznej są znaczące nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Podobnie jak dzielenie się pragnieniami, potrzebami, fantazjami jest istotne dla obu płci i nie tylko dla mężczyzn, ale także dla kobiet może być pobudzające i inspirujące.

Urozmaicajmy swój seks. W porozumieniu z partnerem i za jego zgodą, możemy zrobić wszystko czego dusza zapragnie. Rutyna w życiu codziennym raczej nie jest korzystna dla związku, w intymnym, tym bardziej.

Zadbajmy o siebie. Postarajmy się być zdrowi i sprawni. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, żołądka czy innych narządów wewnętrznych mogą być źródłem nieprzyjemnej woni partnera, co nie sprzyja bliskim fizycznie kontaktom. Podobnie jak nieprawidłowa higiena jamy ustnej, stóp, czy narządów płciowych.
Permanentne rozdrażnienie, płaczliwość, czy impulsywność również mogą źle wpływać na kontakty intymne. Kontrolujmy stan naszego zdrowia i dbajmy o dobre samopoczucie nie tylko fizyczne ale także psychiczne.
Postarajmy się prowadzić roztropny tryb życia. Przecież wszyscy wiemy, że zbilansowana dieta i wysiłek fizyczny dostosowany do możliwości, to samo zdrowie. Pilnujmy tego. Nie zapominając o odpowiednim wypoczynku po pracy, niwelowaniu stresu, unikaniu nałogów.

Bądźmy atrakcyjni. Mężczyzna z „piwnym brzuchem”, niezdarnie ogolony, pachnący minionym obiadem, z nieświeżą i niedbałą fryzurą, nie wydaje się być pociągający seksualnie. A w fantazjach nie występuje raczej niewiasta krzątająca się po domu w kilkuletnim, wyciągniętym dresie, z włosami byle jak upiętymi i w ciepłych bamboszach. Warto mieć z tyłu głowy to, że pobudzać siebie nawzajem możemy na co dzień, poprzez choćby dbałość o strój i higienę osobistą.

Zabiegajmy o partnera/partnerkę. To, że udało nam się w przeszłości uwieźć i oczarować sobą partnera nie musi służyć nam całe życie. Z czasem obecność drugiej połówki staje się oklepana i zwyczajnie nudna. Dlatego ciągle trzeba od nowa starać się o siebie, rozkochiwać w sobie, flirtować, zaskakiwać. Czy jest ktoś w stałym związku kto ze wzruszeniem nie wspomina tych upominków bez okazji, czy innych niespodzianek? A czy jest realny powód, dla którego to się musi kończyć?

Bądźmy razem. Nie chodzi o to by zawsze i wszędzie być razem, ale też nie chodzi o to by dawać zgodę na ciągłe bycie osobno. Rozmawiajmy dużo, jednak niekoniecznie o wszystkim. Tajemniczość jest ekscytująca. Dlatego miejmy swoje własne sprawy ale posiadajmy też wspólny świat z partnerem. Spędzajmy ze sobą optymalną ilość czasu – byśmy nie czuli się wspólnotą przeciążeni i byśmy nie odczuwali braku i samotności.

Działajmy wspólnie. Razem dbajmy o dom, wypoczywajmy, spotykajmy się z przyjaciółmi, oddawajmy pasjom.

Nie wyładowujmy się na bliskich. Nie traktujmy związku jako ringu dla naszych emocji. Nieporozumienia, kłótnie a nawet awantury zdarzają się w najlepszych relacjach. Jednak nie mogą ich niszczyć poprzez agresywne zachowania. Pamiętajmy, że w silnych emocjach działamy inaczej niż zwykle i wypowiadamy słowa, które są prawdziwe, ale tylko w danej chwili. Normalnie by nam nie przyszły do głowy, a tym bardziej, byśmy ich nie wypowiedzieli celem zranienia partnera. Nie wyrządzajmy sobie krzywdy, nawet poprzez słowa.

Szanujmy się i starajmy się być dla siebie mili, życzliwi, serdczni nie tylko od święta ale także na co dzień…

… tego wszystkim życzę!

Reklamy

2 myśli na temat “Jak dbać o seks

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s