Kobieta

Orgazm łechtaczkowy vs. orgazm pochwowy

Orgazm u kobiet, jak dawniej twierdzono, ułatwia zapłodnienie i stanowi swoistą nagrodę za “trudy kobiecości”. Jednak najnowsze badania tego nie potwierdzają.
Wskazują inne zalety orgazmu. Orgazm zwiększa poczucie więzi z partnerem, oraz przywiązanie, jest dobry dla zdrowia i służy długowieczności. Ma też swoją ewolucyjną funkcję. Ponoć jest narzędziem do manipulowania kochankiem…

Aczkolwiek, jednoznacznego wyjaśnienia tego fenomenu jakim jest kobiecy orgazm nie ma do dziś. Podobnie jak do dziś, nie do końca wiadomo dlaczego kobieta posiada łechtaczkę. Wydaje się, że jest to część ciała służąca tylko i wyłącznie przyjemności. Dzięki pobudzaniu łechtaczki można doprowadzić do szczytowania. Orgazm osiągnięty w ten sposób nazywa się łechtaczkowym. Z orgazmem tym wiąże się niestety pewien stereotyp. Mianowicie, wiele kobiet i par uznaje, że jest on gorszy od orgazmu pochwowego – osiąganego w trakcie stosunku płciowego dzięki stymulacji pochwy. Taki pogląd zapoczątkował Zygmunt Freud, głosząc iż orgazm wywołany pieszczotami łechtaczki jest niedojrzały.

Orgazm łechtaczkowy jest popularny dlatego, że zazwyczaj to on wykształca się najpierw. Jedynie ok. 15% kobiet jako pierwsze doświadczenie orgazmiczne podaje orgazm pochwowy. Dzieje się tak dlatego, że dziewczyny masturbują się częściej pobudzając łechtaczkę niż pochwę. Następuje wówczas koncentracja na bodźcach płynących z łechtaczki i to bezpośrednie pieszczoty łechtaczki prowadzą do ogazmu.

Jednak z czasem, gdy ilość doznań się zwiększa, choćby ze względu na wprowadzenie drugiej osoby do aktywności seksualnej, orgazm osiągnięty może być także za sprawą pieszczot innych niż łechtaczka miejsc.

Kobiety są bardzo różne, także jeśli chodzi o typ stymulacji prowadzącej do szczytowania. Również drogi wiodące do orgazmu mogą być rozmaite. Są panie osiągające go za pomocą pieszczot piersi, inne dzięki całowaniu płatka jednego ucha, jeszcze inne potrzebują długich pieszczot różnych obszarów ciała. Gros naukowców jest zdania, że większość kobiet musi mieć pobudzaną łechtaczkę by przeżyć orgazm. Są też głosy mówiące, że nie jest to niezbędne. Tajemnica tkwi być może w tym właśnie, że kobiety są różne.
Do orgazmu pochwowego u Justyny dojść może tylko wtedy, gdy w trakcie stosunku łechtaczka jest stymulowana. Łechtaczka Anny nie musi być dotykana by kobieta zaznała orgazmu. Małgorzata zaś ze swoim pierwszym partnerem osiągała orgazm łechtaczkowy, natomiast z obecnym, zaczęła doświadczać także orgazmu pochwowego, aczkolwiek zadziało się to po kilku latach trwania związku.

Nauka lubi generalizacje, więc wyróżniono cztery rodzaje orgazmu, ze względu na rodzaj stymulacji:
– orgazm łechtaczkowy – wywołany pieszczotami łechtaczki
– orgazm pochwowy – wywołany przez stymulację pochwy
– orgazm osiągnięty za sprawą pieszczot stref erogennych: piersi/ust/obytu
– orgazm wyobrażeniowy

Orgazm to intensywne uczucie przyjemności. Do orgazmu dochodzi w trakcie pozytywnie przeżywanego kontaktu seksualnego, gdy uruchamiają się naczyniowe, mięśniowe i gruczołowe mechanizmy. W kobiecym orgazmie zdają się współdziałać bodźce i z łechtaczki i z pochwy a także innych stref erogennych.

Różnica pomiędzy orgazmem łechtaczkowym, a pochwowym zdaje się być ilościowa. Przy dominacji doznań płynących z łechtaczki orgazm odczuwany jest jako łechtaczkowy, przy przewadze odczuć z pochwy, orgazm przeżywany jest jako pochwowy. Reakcje miednicy są takie same niezależnie od miejsca pobudzenia seksualnego. Podczas orgazmu występują skurcze macicy i nie ma znaczenia w jaki sposób został on wywołany.

Z fizjologicznego punktu widzenia można wyróżnić trzy rodzaje orgazmu:
– regularne, rytmiczne skurcze, trwające średnio 13 s.
– nieregularne skórcze, które trwają ok. 24 s.
– naprzemienne skórcze regularne i nieregularne

Badania pokazują, że skurcze mięśnia macicy wywołanego podczas masturbacji łechtaczki są o wiele intensywniejsze i dłuższe niż te będące wynikiem penetracji pochwy. Wiele kobiet doświadczających obu rodzajów odczuwa orgazm łechtaczkowy jako gwałtowniejszy, powodujący silniejsze doznania lecz krótszy od orgazmu spowodowanego stymulacją pochwy.

Nie istnieje potwierdzenie na fizjologiczną wyższość któregoś z rodzajów orgazmu.

Poczytaj też:
Odgłosy rozkoszy
Jak dbać o seks
Niedopasowanie seksualne – dysharmonia seksualna

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s