Kobieta

Nieskonsumowany związek

Miała być dziś historyjka ale coś ostatnio brak mi weny zatem będzie po prostu tekst.

Tekst dotyczy pewnej grupy kobiet, które borykają się z pewnym problemem seksualnej natury. Nie jest to częsta przypadłość ale bardzo uciążliwa i trudna dla obojga partnerów. Prowadzi do problemów psychicznych jak również, do dodatkowych (wtórnych) kłopotów ze sprawnością seksualną, nie tylko u cierpiących na nią kobiet ale także u ich partnerów (partnerek). Jednak najbardziej dotkliwą konsekwencją tego o czym mowa jest związek nieskonsumowany. Nie było by w tym nic szczególnego gdyby nie pewien szczegół. Otóż nie chodzi o sytuację, w której brak seksu w związku wynika z decyzji podjętej przez partnerów. Mowa tu o niemożności odbycia stosunku seksualnego pomimo chęci i zgody z obu stron.

Stosunek seksualny wymaga od kobiety przygotowania psychicznego i fizjologicznego.
Gdy do kobiety dobija się potrzeba seksualna, pragnie zespolenia się ze swoim partnerem i przyjęcia go, czuje pożądanie i podniecenie, w jej ciele zachodzą zmiany przygotowujące ją do stosunku seksualnego. Wzrasta pochwowy przepływ krwi, dochodzi do nawilżenia pochwy i podwyższenia progu bólowego oraz rozluźnienia mięśni dna miednicy. Dzięki temu kobieta może doświadczyć przyjemnego i satysfakcjonującego stosunku seksualnego.
Jednak są panie, którym nie jest to dane, ponieważ ich ciała sprawiają przeszkodę uniemożliwiającą odbycie stosunku…

W 1834 r. pojawił się pierwszy opis tego problemu. A w 1862 roku amerykański ginekolog Marion Sims stworzył termin pochwica, który funkcjonuje do dziś.
No bo właśnie o pochwicy tu mowa.

Pochwica to nazwa trudności uniemożliwiającej odbycie stosunku seksualnego. U pań, które cierpią z powodu pochwicy nie tylko wprowadzenie członka do pochwy jest niemożliwe, także palca, tamponu czy wziernika. Dzieje się tak dlatego, że przy próbie penetracji występuje odruchowy, mimowolny, skurcz mięśni dna miednicy otaczających zewnętrzną, jedną trzecią cześć pochwy. Tak jak powyżej wspomniano, kobiety z pochwicą, nie tylko nie są w stanie odbyć stosunku seksualnego, ale także badanie ginekologiczne często jest niemożliwe.
Zdarza się, że zaciśnięciu mięśni towarzyszy charakterystyczny odruch obronny całego ciała polegający na przywiedzeniu ud, wygięciu kręgosłupa, napięciu pośladków i oderwaniu ich od podłoża, przy odchyleniu głowy do tyłu.

W piśmiennictwie można odnaleźć rozróżnienie na pochwicę pierwotną, wtórną i immisyjną.
Pochwica pierwotna uniemożliwia inicjację seksualną, czyli trwa od pierwszych prób kontaktów seksualnych.
Pochwica wtórna dotyczy sytuacji, w której stosunek seksualny był możliwy do pewnego momentu.
Pochwica immisyjna – możliwe jest wprowadzenie do pochwy palca, wziernika, tamponu, wibratora ale nie prącia.

Niewykonalność penetracji pochwy i ból temu towarzyszący mogą być spowodowane zmianami w zewnętrznych narządach płciowych – pęknięciami, owrzodzeniami, otarciami. Mogą wynikać również z dolegliwości bólowych płynących z miednicy mniejszej. Mogą być rezultatem nadwrażliwości układu nerwowego i mięśniowego. Wreszcie, to gruba błona dziewicza, czy nabyte zrośnięte wejście do pochwy, mogą stanowić przyczynę trudności z immisją, czy wprowadzeniem czegokolwiek innego do pochwy. Jeśli jednak nie istnieją obiektywne, biologiczne przeszkody uniemożliwiające odbycie stosunku i stwierdzi to lekarz, wówczas poszukuje się innego rodzaju przyczyn pochwicy.
A powody mogą być rozmaite.

W pierwszej kolejności przyczyn pochwicy wymienia się lęki. Jest to szeroka grupa różnego rodzaju obaw: przed bólem, przed krwawieniem, przed defloracją (pozbawieniem dziewictwa), przed członkiem, przed ciążą, przed mężczyzną, przed poczuciem winy, przed skrzywdzeniem, przed dawnymi urazami, przed karą, czy grzechem.
Zdarza się, że pochwica wynika z nieprawidłowego rozwoju psychoseksualnego. Rygoryzm religijny i wczesne, nieprzyjemne doświadczenia seksualne również mogą wywoływać problemy, takie jak pochwica. Niektóre kobiety z osobowością neurotyczną, histeryczną, czy infantylną cierpią na pochwicę. Ponadto urazowe doświadczenia seksualne, zwłaszcza doświadczenie gwałtu, czy jego próby, wywołują nierzadko pochwicę. Także brak akceptacji, czy niechęć do osoby partnera, bądź ogólnie, do mężczyzn; ambiwalentne lub negatywne uczucia do płci przeciwnej też stanowią jeden z powodów pochwicy.

Leczenie pochwicy powinno być przede wszystkim ukierunkowane na usunięcie jej przyczyny.

Terapia polega na uważnym, stopniowym podejściu do penetracji i musi być przeprowadzana przez specjalistę seksuologa. Tylko leczenie u wykwalifikowanego specjalisty minimalizuje ryzyko pogłębienia problemu i wywołania dodatkowych kłopotów seksualnych u partnera.

Pochwica bywa jednym z najłatwiejszych do wyleczenia problemów seksualnych, stąd wysoka skuteczność jej leczenia, sięgająca prawie 100%. Jednak u niektórych kobiet pochwica stanowi przejaw problemu rozwojowego związanego z osobowością. W tego typu przypadkach leczenie jest trudne i długotrwałe.

O tym jak przebiega leczenie pochwicy napiszę innym razem…

Poczytaj także:
Domowe sposoby na pochwicę
Bolesny stosunek
Wielkość ma znaczenie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s