Nastolatek

Rytuały wkraczania w dorosłość

Rodzice okazują dziecku miłość przez zrozumienie i akceptację. Pierwszy egzamin, pierwszy samodzielny wyjazd, pierwsza prawdziwa przyjaźń, pierwsza miłość, pierwszy pocałunek, pierwsza praca, pierwsze zarobione pieniądze, pierwszy sukces, ale też pierwsza porażka, pierwszy zawód miłosny… – czy rodzice pamiętają jeszcze jakie to ważne wydarzenia w życiu?

W różnych domach panują różne zwyczaje. W jednej rodzinie do dzieci przychodzi Gwiazdor, w innej Mikołaj, a w jeszcze innej prezenty pod choinkę podrzuca Gwiazdka. Istnieją też takie domy, w których Bożego Narodzenia nie obchodzi się wcale.
Z okazji innych Świąt również spotkać się można z rozmaitymi obyczajami.
Podobnie ma się sprawa z urodzinami i imieninami. Są rodziny, w których odbywają się uroczystości z okazji urodzin, albo imienin. W niektórych domach wyprawia się zarówno imieniny jak i urodziny. A istnieją takie domy, gdzie o datach się nie pamięta.

Celebrujemy różnorakie rocznice i wydarzenia. Nie tylko standardowe święta i urodziny, ale także zmianę pracy, bądź mieszkania, zakup czegoś wartościowego, czy rocznicę spotkania z kimś w naszym życiu ważnym.
Życie bogate jest w istotne momenty i aby je podkreślić świętujemy. A gdy to świętowanie zainicjuje ktoś inny, czujemy się ważni i kochani.
Poczucie bycia kimś ważnym znaczące jest dla każdego, zawsze, na różnych etapach życia. Jednak przełomowe jest wtedy gdy jesteśmy młodzi, kiedy kształtuje się nasza osobowość.

Miłość i zainteresowanie można wyrażać słowami. Można to również okazywać drobnymi gestami na co dzień, ale także poprzez kwiatek, wizytę w cukierni, zaproszenie do kina, czy zorganizowanie mini uroczystości z okazji jakiejś ważnej daty.

Życie młodego człowieka pełne jest znaczących chwil i nowych doświadczeń. Tak wiele poznaje się i przeżywa wówczas po raz pierwszy.
Pierwszy egzamin, pierwszy wyjazd bez rodziców, pierwsza prawdziwa przyjaźń, pierwsza miłość, pierwszy pocałunek, pierwsza praca, pierwsze zarobione pieniądze, pierwszy wielki sukces, ale też pierwsza porażka, pierwszy miłosny zawód…

Nastolatkowie, tego typu wydarzenia przechodzą we własnym gronie, bo jest to czas, w którym szczególnie znaczące są dla nich relacje w grupie rówieśniczej.
To z przyjaciółką dziewczyna porozmawia o swoim uniesieniu, to z przyjacielem chłopak omówi istotne doświadczenie. Jednak mimo tego, że w okresie dorastania bardzo ważna dla nastolatków jest grupa rówieśnicza, to wpływy rodzicielskie także nie są bez znaczenia.

Rodzice nadal pełnią znaczącą rolę w życiu i wzrastaniu młodego człowieka. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię kształtowania się identyfikacji z własną płcią. To rodzic, od samego początku rozwoju, jest dla swojej pociechy modelem kobiety/mężczyzny. Dlatego warto by tenże rodzic-model, do świata kobiet/mężczyzn swoje dziecko zapraszał i wprowadzał. By pokazywał, że z bycia kobietą/mężczyzną można być dumnym, że jest to świat fascynujący i piękny.

Opowiastka znana wszystkim kształcącym się w seksuologii głosi, że jeden z autorytetów tej dziedziny, z okazji pierwszej miesiączki swojej córki, podarował jej bukiet kwiatów. Czyż to nie ładne?
Przecież dla każdej dziewczyny pierwszy okres to ważna sprawa. Większość pamięta dokładnie tę chwilę i przebieg zdarzeń tego szczególnego dnia. Nie ma racjonalnych przeszkód ku temu by nie uczcić tak kluczowej chwili. Kwiaty, czy jakiś inny drobiazg ofiarowany córce przez rodziców, z okazji pierwszej miesiączki, jest wyrazem akceptacji, dumy i radości z powodu tego, że dziewczyna, staje się kobietą. Wszkże to doniosła chwila.
U chłopców, dowodem dojrzewania płciowego, czyli stawania się mężczyzną, są pierwsze wytryski nasienia, polucje. Jednak rodzicom nie zawsze jest dane je zauważyć. Ale pojawiający się zarost trudno przeoczyć. Uroczyste obdarowanie syna pierwszą golarką, może podkreślić ten przełomowy moment i dać wyraz radości rodziców z tego, że ich syn staje się mężczyzną.

Wspólne wypicie pierwszego kieliszka szampana na cześć pierwszej miłości, męski/kobiecy wyjazd z okazji pierwszego miłosnego zawodu, świętowanie podczas rodzinnej kolacji zdobycia pierwszej pracy to tylko niektóre sposoby na pokreślenie wielkości tych momentów.

Choć nie zawsze nastolatkowie to okazują i czasami wydaje się nawet, że z rodzicami wcale się nie liczą, to jednak rodzice są dla nich bardzo ważni. Poczucie bycia rozumianym i akceptowanym przez rodziców wzmacnia prawidłowy rozwój, buduje poczucie wartości i zadowolenie z bycia przedstawicielem określonej płci.

Gdy rodzic wprowadzi w życie rodzinne rytuały wkraczania w dorosłość okaże swojemu dziecku zrozumienie i radość z tego, że dziecko wstępuje w świat bycia kobietą/mężczyzną. Da wyraz temu, że potrafi wczuć się w sytuację swojego dziecka, akceptuje zachodzące zmiany i uznaje je za coś istotnego.
Aprobata ze strony rodzica, jest dla nastolatka na wagę złota.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s