Kobieta · Mężczyzna

Obsesje Hamleta

Objawy nerwicy natręctw są przeróżne. Istnieją osoby, których życie zatruwa wątpliwość odnośnie swojej orientacji seksualnej – niepewność, co do własnej seksualności, nieakceptowane myśli dotyczące własnej homoseksualności . Tego typu obawy i natręctwa określa się: HOCD (Homosexual obsessive compulsive disorder), a w piśmiennictwie odnaleźć można także nazwę: obsesje Hamleta.

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) – ICD-10 to książka dla tych, którzy mają za zadanie nadać nazwę objawom zgłaszanym przez pacjenta – przyporządkować je do jednej z wymienionych w ICD chorób.
Osoby zajmujące się leczeniem, diagnozują problemy zdrowotne, między innymi, właśnie na podstawie ICD-10.

W ICD-10 znajdziemy jednostkę chorobową o nazwie: Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw), w skrócie OCD.
Przypadłość ta charakteryzuje się uciążliwymi, mimowolnymi, przewlekłymi myślami (obsesje) lub przymusowymi zachowaniami/czynnościami (kompulsje), które skrótowo określa się mianem natręctw. Pomimo niezgody na nie ze strony pacjenta i prób przeciwstawienia się im, pojawiają się i wywołują nieprzyjemne uczucia. Są one uporczywe i nieakceptowane, dlatego właśnie pacjent przez nie cierpi. Do tego często uznawane są przez niego samego jako przesadne i irracjonalne.

Natręctwa przyjmować mogą przeróżną formę, np.: myśli erotycznych, wyobrażeń na temat agresywnych zachowań względem bliskiej osoby lub przymusowych działań dotyczących czystości, czy potrzeby porządkowania wedle konkretnego schematu. Wachlarz objawów jest bardzo szeroki i nierzadko zawiera elementy związane z seksualnością człowieka.
Są na przykład pacjenci, których życie zatruwa wątpliwość co do własnej orientacji seksualnej. Tego typu obawy i natręctwa określa się: HOCD (Homosexual obsessive compulsive disorder), a w piśmiennictwie odnaleźć można także nazwę: obsesje Hamleta. Czy Hamlet został wplątany w temat nerwicy natręctw dlatego, że wedle niektórych interpretatorów dzieła Szekspira miał obsesje na punkcie własnej tożsamości seksualnej? Nie wiem.

Powracająca niepewność odnośnie swojej seksualności, natrętne myśli dotyczące tego, że jest się osobą homoseksualną, unikanie osób jednakowej płci z lęku przed nieakceptowanymi myślami dotyczącymi własnej homoseksualności, które mogłyby wywołać – stanowią typowe symptomy obsesji Hamleta.

Myśli i obawy dotyczące homoseksualności budzą w osobie ich doświadczającej wstręt i są niezgodne z jej pragnieniami a także systemem wartości. Ponadto osoba cierpiąca na HOCD zazwyczaj stosuje szereg działań i rytuałów, aby nie wysyłać sygnałów wskazujących na jej homoseksualność. Na przykład ćwiczy ruchy i gesty po to by były typowe dla jej płci, a nie „homoseksualne” (zniewieściałe, zmaskulinizowane).

Podsumowując powyższe, w obraz obsesji Hamleta wpisują się:
– niepohamowany strach przed byciem lub staniem się osobą o orientacji homoseksualnej;
– niepożądane i dokuczliwe wyobrażenia zachowań homoseksualnych;
– silna obawa o to, że można być przez innych uznanym za osobę homoseksualną.

Ktoś kto doświadcza HOCD wcale nie musi wykazywać wszystkich wymienionych objawów. Ale jeśli dolegliwości dotyczą obaw odnośnie własnej homoseksualności i mają typowo obsesyjny charakter – są uznawane za szczególnie dokuczliwe, wywołują dyskomfort oraz wymuszają rytualne zachowania, których celem jest pozbycie się lęku i niepokoju, wówczas zaliczamy je do tzw. obsesji Hamleta.
Drobiazgowość, pedanteria, przywiązanie przesadnej wagi do szczegółów, liczne wątpliwości oraz namierna przezorność często cechują osobę, która zgłasza się do specjalisty z powodu HOCD.

Kluczem do terapeutycznego sukcesu leczenia HOCD jest jego prawidłowe rozpoznanie i niemylenie z orientacją seksualną ego-dystoniczną, charakteryzującą się tym, że osoba ma poczucie swojej homoseksualności, ale jej nie akceptuje, pragnie posiadać orientację heteroseksualną.

Niewłaściwie postawiona diagnoza i nieodpowiednie leczenie może wywołać pogorszenie się stanu pacjenta. A za nietrafne, w tym wypadku, uznaje się zastosowanie wyłącznie metod wglądowych celem skonfrontowania, zmierzenia się pacjenta z jego seksualnością.

Z racji tego, że HOCD jest jedną z postaci zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, rekomendowaną i skuteczną terapią jest podejście poznawczo-behawioralne połączone z farmakoterapią.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s